تصویر  توجه ویژه به سرمایه انسانی، افزایش اشتغال مولد، توسعه کشاورزی و افزایش هزینه سوداگری و دلالی، نجات بخش اقتصاد کشور است

توجه ویژه به سرمایه انسانی، افزایش اشتغال مولد، توسعه کشاورزی و افزایش هزینه سوداگری و دلالی، نجات بخش اقتصاد کشور است


پیش از ظهر امروز نخستین جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد قشم همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) به ریاست حمیدرضا مومنی مدیرعامل این سازمان و با حضور دکتر فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو موسسه دین و اقتصاد در سالن مرکز بین امللی رشد قشم با محوریت بررسی ساختارهای اقتصادی و راهبردهای توسعه اقتصادی در کشور برگزار شد.

 

پیش از ظهر امروز نخستین جلسه شورای اداری سازمان منطقه آزاد قشم همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) به ریاست حمیدرضا مومنی مدیرعامل این سازمان و با حضور دکتر فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو موسسه دین و اقتصاد در سالن مرکز بین امللی رشد قشم با محوریت بررسی ساختارهای اقتصادی و راهبردهای توسعه اقتصادی در کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، فرشاد مومنی در این جلسه با نگاه به اقتصاد ملی از زوایای مختلف و پیچیدگی آن به دلیل استفاده نکردن منطقی از نیروی انسانی و علم، گفت: برای افزایش اشتغال مولد باید قدر منابع انسانی را به عنوان مهمترین سرمایه هر سازمان بدانیم.
وی ادامه داد: هم اکنون سوداگری، دلالی، واسطه گری و مفت خوارگی آفت اقتصاد ایران شده و باید با افزایش هزینه مشاغل غیرمولد راه را برای حرکت تولید ملی باز کنیم. 
مومنی بیان کرد: در نظریات اقتصادی دکتر بهشتی می خوانیم که براساس نظر اسلام هیچ چیز نگران کننده تر از حاکمیت سرمایه بر انسان ها نیست و باید از این موضوع پیشگیری کنیم.
عضو موسسه دین و اقتصاد ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته اگر کسی بخواهد با سپرده گذاری در بانک به اندازه دستمزد حداقلی درآمد داشته باشد و مولد نباشد، باید یک و نیم تا چهار میلیون دلار سپرده گذاری کند در حالیکه این مبلغ در ایران تنها 20 هزار دلار است و ما باید هزینه مفت خوارگی را افزایش دهیم.
وی گفت: با ادامه این موضوع نسل اندیشمند و تربیت شده ما سرخورده شده و مهاجرت می کنند در نتیجه بهترین منابع انسانی خوش فکر خود را از دست می دهیم.   
 مومنی یادآور شد: در دوره ده ساله گذشته میزان فرصت های شغلی پایدار ایجاد شده علیرغم هزینه یک هزار میلیارد دلاری نزدیک به صفر بوده است.
او با اعلام اینکه ما از گذشته های دور تا کنون فرصت های مهمی را در کشور از دست داده ایم، افزود: در مقایسه عملکرد خود با چین در می یابیم، که چینی ها در فاصله سال های ١٩٧٨ تا ١٩٩۶ در یک دوره ١۶ ساله با 310 میلیارد دلار سرمایه گذاری ٢٢۶ میلیون فرصت شغلی ایجاد کردند که ٧٠ درصد آن در مناطق روستایی بود.
این استاد اقتصاد کشور ادامه داد: در این رقابت بین المللی، ایران در یک دوره هشت ساله (84 تا 92) از محل صادرات نفت، گاز و موارد دیگر با حدود هزار میلیارد دلار هزینه، نتوانست جمعیت شاغل کشور را افزایش دهد.
او بیان داشت: برای اشتغال مولد 17 کارکرد در نظر گرفته شده که تنها سه مورد آن جنبه اقتصادی دارد و وجوه غیر اقتصادی آن به مراتب از وجوه اقتصادی آن مهمتر است.
مومنی با اعلام اینکه باید در زمینه اقتصاد مولد فکر اساسی داشته باشیم و نگاه ما به اولویت گذاری ها در سطح ملی و منطقه ای باشد، ادامه داد: تا زمانی که قبول نکنیم انسان و دانش مهمترین سرمایه تولید است، در حوزه اقتصاد، تولید و اشتغال مولد موفق نخواهیم شد.
به گفته عضو موسسه دین و اقتصاد، زمانی که علم و دانایی در فرآیندهای کاری فصل الخطاب نباشند مشکل کار، اشتغال و اقتصاد پویا به نتیجه نمی رسد و افراد با رویکرد به واردات کالا، دلالی و درگیر شدن در امور واسطه گری سود 7 تا 11 برابری در مقایسه با تولید و کشاورزی را کسب می کنند.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: درهم تنیدگی تولید و علم باعث خلاقیت می شود و انسان ها از دِل تولید و خلاقیت می توانند گره از اقتصاد نابسامان کشور باز کنند.
مطالعه 10 هزار سال تاریخ مکتوب بشر توسط دانشمندان علم اقتصاد هم از موضوعاتی بود که وی به آن پرداخت و گفت: دانشمندان با بررسی 10 هزار سال تاریخ مکتوب بشر در یک پهنه جهانی توانسته اند با استفاده از نیروی انسانی و دانش شرایط خوبی را برای زندگی بشریت رقم بزنند.
مومنی ادامه داد: متاسفانه ایران در 40 سال گذشته علیرغم بی سابقه ترین چالش ها نتوانسته یک کتاب در این حوزه داشته باشد تا براساس آن به سمت و سوی خروج از بحران های اقتصادی حرکت کند.
به گفته وی، هیچ کشوری به توسعه نرسیده مگر اینکه ابتدا از ظرفیت های حداکثری منابع انسانی خود استفاده کرده باشد و بعد از آن هم با بهره مندی از دانش به توسعه کشاورزی خود کمک کرده باشد.
عضو موسسه دین و اقتصاد، یادآور شد: کلید نجات کشور تنها در گرو رشد فناوری در بخش کشاورزی و صنعت است و متاسفانه در بخش کشاورزی سرمایه گذار 5 درصد سرمایه مورد نیازش را از کانال رسمی و 95 درصد دیگر را از مسیرهای ناسالم باید تامین کند و این بزرگترین مانع برای موفقیت این بخش مهم است.
به گفته او، دنیا به سمت و سوی تولیدات کشاورزی گلخانه ای روی آورده و ایران هم با تغییر کشاورزی از روش های سنتی به صنعتی می تواند در حوزه زمین زیر کِشت تا 85 درصد و در بخش آب مورد نیاز تا 90 درصد صرفه جویی کند و در مقابل از بازدهی 7 برابری آن بهره ببرد.
وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با افزایش نشست های تحلیلی و نظری و بررسی دقیق علمی بتوانیم با کمترین هزینه و بیشترین دستاورد از این شرایط عبور کنیم.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین به سئوالات مطرح شده از سوی شماری از معاونان، مشاوران و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه چگونگی نجات کشور از مشکلات اقتصادی و راهکارهای تقویت اقتصاد در مناطق آزاد به ویژه در منطقه آزاد قشم پاسخ داد.
بنا به این گزارش، پیش از ظهر امروز نخستین جلسه شورای اداری منطقه آزاد قشم همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) با حضور دکتر فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبائی و عضو موسسه دین و اقتصاد، حمید رضا مومنی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و معاونان، مشاوران و مدیران این سازمان در سالن مرکز بین امللی رشد قشم برگزار شد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.