تصویر آغاز پروژه ثبت آثار تاریخی قشم در فهرست آثار ملی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم در هفته میراث فرهنگی خبر داد:

آغاز پروژه ثبت آثار تاریخی قشم در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از آغاز پروژه ثبت آثار تاریخی قشم در فهرست آثار ملی در هفته میراث فرهنگی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، سید محمدامین جعفری حسینی گفت: جزیره قشم در دوران های متعدد تاریخی نقش محوری در کرانه شمالی و جنوبی خلیج فارس داشته و با آداب و رسوم خاص خود فرهنگ خلیج فارس را شکل داده است.
وی ادامه داد: جایگاه ویژه قشم در تاریخ خلیج فارس اهمیت ثبت و حفظ میراث فرهنگی این جزیره را دو چندان می کند و پروژه ثبت آثار تاریخی نیز بر همین مبنا آغاز شده است.
جعفری حسینی اظهار کرد: در این پروژه پس از چند سال وقفه پرونده ثبتی سازه های آبی تاریخی قشم بر اساس بررسی های باستان شناسی تهیه و برای ثبت ملی آماده سازی می شود.
به گفته جعفری حسینی سدها، چاه های تاریخی، بندها و گاوچاه های قدیمی و شاخص، مهمترین سازه های تاریخی هستند که مورد مطالعه باستان شناسی قرار خواهند گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم بررسی و تهیه پرونده باستانی گورستان های تاریخی جزیره را بخشی دیگر از پروژه ثبت آثار تاریخی قشم در فهرست آثار ملی دانست.
جزیره قشم با وسعت یک هزار و 500 کیلومترمربع در جنوب ایران و تنگه هرمز واقع شده و به واسطه فرهنگ غنی و کهن خویش جایگاه ویژه ای در شکل گیری فرهنگ مردمان خلیج نشین دارد.

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.