تصویر دلفین گوژپشت نماد فعالیت‌های محیط ‌زیستی انجمن ورزش‌های موج سواری ایران شد

دلفین گوژپشت نماد فعالیت‌های محیط ‌زیستی انجمن ورزش‌های موج سواری ایران شد

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از انتخاب دلفین گوژپشت به عنوان گونه مورد حمایت انجمن ورزش های موج سواری ایران خبر داد.


  


به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، سید محمد هاشم داخته با اعلام این مطلب اظهار داشت: حمایت از دلفین گوژپشت به عنوان یک گونه در معرض خطر انقراض، یکی از اهداف اصلی فعالیت های این مدیریت است.
وی با اشاره به این مطلب که ورزش موج سواری ارتباط نزدیک و تنگاتنگ با محیط آبی و دریا دارد، افزود: از آنجا که این ورزش می تواند نقش بسیار مهمی در حفاظت از محیط دریا داشته باشد، همکاری کارشناسان پژوهشگر این مدیریت با اعضای این انجمن، مقدمات فرهنگ سازی در زمینه حمایت از این گونه خاص را فراهم کرد.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: فعالیت‌های محیط‌زیستی مربوط به این ورزش اغلب مربوط به محیط آبی و دریا است و شامل آموزه‌های حفاظت از دریا و اکوسیستم‌های دریایی، پاکسازی و آگاه سازی مردم در مورد اهمیت محیط‌ زیست دریایی و موجودات آن می‌باشد.
به گفته داخته، خاستگاه زیستی این گونه در معرض انقراض جزیره قشم است و تلاش های کارشناسان مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم توانسته اهمیت حفظ این دلفین زیبا را به مردم بشناساند.
وی عنوان کرد: انتخاب محمد غواصی، یکی از زیست‌شناسان دریایی این مدیریت به سمت رییس کمیته محیط زیست انجمن ورزش‌های موج سواری نیز، گامی در جهت تاکید بر لزوم فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست و حمایت از گونه های زیستی ارزشمند با کمک انجمن های ورزشی- دریایی بوده است.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد: در نخستین اقدام این انجمن، لوگو حمایتی این دلفین را طراحی کرده که در فعالیت‌های مربوط به این ورزش از جمله پوسترها و بنرها، لباس های ورزشی و سربرگ‌های مربوط به انجمن ورزش های موج سواری ایران درج می شود.
داخته از تهیه دستور العملی در خصوص حمایت از دلفین گوژپشت در کشور خبر داد و گفت:  این دستورالعمل برای نخستین بار در ایران و توسط کارشناس دریایی این مجموعه آماده و تنظیم شده که توسط پروفسور کنراد، یکی از برجسته‌ترین محققان پستانداران دریایی و عضو مرکز تحقیقات پستانداران دریایی کشور پرو، ویرایش شده و قرار است به عنوان الگوی حفاظتی از یک گونه در معرض خطر انقراض در ایران مورد استفاده قرار گیرد.    
گفتنی است، دلفین گوژپشت (Sousa plumbea) که بر اساس لیست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در زمره گونه‌های  در معرض خطر انقراض هستند درآب‌های گرم و کم عمق ساحلی در اقیانوس هند، آرام، دریای سرخ و خلیج فارس زندگی می کنند. مشخصه بارز این دلفین وجود برآمدگی‌ای در جلوی باله پشتی است. این دلفین های زیبا در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان مشاهده شده و گاها به گل نشسته‌اند. 
در حال حاضر بیشترین جمعیت این گونه از دلفین ها در آب‌های اطراف جزیره قشم و هنگام در استان هرمزگان سکونت دارند.
دلفین های گوژپشت آب های خلیج فارس، جزئی جدایی ناپذیر از فرهنگ و زیست بوم قشم محسوب می شوند و به عنوان نمادی از مهر، دوستی و خونگرمی مردم جزیره و یکی از عجایب هفتگانه نگین خلیج فارس در تمامی فصول سال، پذیرای گردشگران هستند.
حضور همیشگی این گونه ی ارزشمند جانوری در اطراف جزیره قشم، همچنین نشانگر تعامل خوب جامعه محلی با اکوسیستم دریایی این منطقه می باشد.
تهیه و تنظیم: معصومه مشار

همه حقوق نزد سازمان منطقه آزاد قشم محفوظ می باشد.